Blog

Všechno nejlepší, WordPresse! O redakčním systému, který způsobil revoluci

Historie správy obsahu webových stránek se dá zjednodušeně rozdělit na dvě období. Na dobu před WordPressem a dobu po něm. Začátek druhého období nelze jednoznačně stanovit, ale pokud přistoupíme na tezi, že se éra WordPressu začala psát s vydáním verze 1.0 v lednu 2004, pak zjistíme, že jsme jen těsně prošvihli třinácté narozeniny tohoto redakčního systému. V lednu slavil narozeniny také jeho zakladatel Matt Mullenweg. Tomu bylo v době vydání 1.0 verze teprve 20 let.

WordPress je natolik nadužívaný, že to může u nezúčastněných budit podezření. U toho, co bývá příliš populární, jsou často na místě pochybnosti o kvalitě. WordPress takové diskuze vyvolává o to víc, protože vypadá tak jednoduše.

Jenže u WordPressu se vysoká přístupnost, přehlednost a snadnost užívání snoubí s velkou kvalitou. To je důvod, proč jej všichni tak obdivujeme.
Wordpress už od samého počátku razil trochu jiný přístup, než ostatní soudobé CMS. Více nežli HTML editor připomínal blog. Proto pro jeho použití nikdy nebylo nutné znát PHP nebo HTML.

 

Nejpoužívanější redakční systém WordPress od LemitoMedia.cz

 

Stačilo jen nainstalovat si příslušné pluginy nebo šablony podle potřeb a dál už to jelo samo.

Dříve bylo tvoření webových stránek poněkud odlidštěné. Vyznat se v řetězci zdrojového kódu a umět vypátrat, který znak způsobuje, že celá pracně tvořená stránka nevypadá jak má, to byly nervy. Když v tom slavném roce 2004 přišel najednou neznámý mladík a představil systém, který se lehce instaluje, snadno aktualizuje, příspěvky se pěkně řadí do kategorií a aktualizace se jmenují podle slavných jazzových muzikantů, to bylo zjevení. A jako zjevení to působí dodnes.
Na samém začátku WordPress přece jen poněkud zaostával za ostatními co se týče šíře možností – systém nebyl zdaleka tak bezpečný, špatně se pracovalo s obrázky v příspěvcích a administrační panel vypadal trochu odfláknutě. To vše se ale během několika let upgradování podařilo vychytat. Dnes se používá verze 4.7, které v bezpečnosti a funkčnosti jiné CMS systémy sotva mohou konkurovat. A také v adaptabilitě – s WordPressem můžete pracovat v práci, doma, nebo třeba v hospodě, zkrátka všude tam, kde je wifi. A to z toho důvodu, že administrace je webová a není nutná instalace dalšího softwaru na váš tablet, notebook nebo počítač. Kromě toho WordPress dobře spolupracuje s Windowsem, Mac OS i s Linuxem.

To všechno jsou důvody, proč WordPress používá cca 20% všech světových stránek, od „malých“ bloggerů až po velké korporace. Používáme jej i my a doporučíme jej také Vám.
Mimochodem, pro fanoušky tohoto redakčního systému se konají také speciální konference. Jmenují se „Wordcamp“ a konají se celosvětově. Poslední česká konference se konala minulý víkend, tj. 18. února v Praze.

A jaký redakční systém používáte vy?

Nejpoužívanější redakční systém WORDPRESS

Závoláme Vám.

Závoláme Vám.