Blog

Penguin 4 už funguje 4 měsíce. Polepšily si vaše stránky?

Protože před několika dny (20. ledna) byl Mezinárodní den povědomí o tučňácích, přicházíme nyní s článkem pro zvýšení vašeho povědomí o jednom velmi důležitém tučňákovi. Má nyní čtyři měsíce, ale už se má čile k světu. Po několika úvodních nemotorných krůčcích už velmi sebevědomě monitoruje svět internetu, hodnotí weby a dohlíží na poctivý linkbuilding.

Vy už dobře víte, že tenhle ptáček není z masa, kostí a peří. Penguin 4.0 je algoritmus, který je součástí celkového Google algoritmu a pracuje společně s ním nepřetržitě. To je první důležitý rozdíl proti předchozím tučňákům. Předchozí verze Penguin 1.0 – 3.0 se dostavovaly jen na hostování. To znamená, že fungovaly nárazově – jednou za čas Google nasbíral kvanta nových dat a informací, předal to momentální verzi Penguina, ten to přežvýkal a vyhodnotil. A především, rozdal penalizace těm webům, které porušovaly pravidla (nejčastěji tedy za nefér linkbuilding, tj. nahánění návštěvnosti prostřednictvím nerelevantních nebo nekvalitních odkazů).

Kdo byl takto postižen, ten měl smůlu. Jeho trest v podobě skrytí z výsledků vyhledávání nebo zahrabání někam do spodních pater v SERPu měl platnost až do další velké tučňáčí razie. To mohlo trvat třeba i měsíce.

Tentokrát tedy Penguin 4.0 funguje v reálném čase. Pokud tedy dnes večer rozhodíte síť nekvalitních odkazů, už zítra ráno zjistíte, že vás tučňák bolestivě klovl.

To je ale pro slušné weby jen dobrá zpráva – o tom ještě bude řeč.

Další změnou je také způsob vyměření penalizace. Dříve Penguini nemilosrdně pohřbili celý web, třebaže spamování objevili jen na jedné podstránce. Nejmladší verze je smířlivější – penalizace postihnou jen jednotlivé URL, nikoli celý web.

Daleko pružněji teď bude fungovat způsob odvolávání vůči penalizacím. Tento proces byl dřív hodně zdlouhavý. Museli jste Googlu napsat nějaké ospravedlnění: „Ano, udělal jsem chybu, nakoupil jsem si odkazy na stránce XY na svůj web, ale už jsem jim napsal, ať je dají pryč. Bohužel mi neodpovídají / vydírají mě, že odkazy odstraní jen za 10 litrů…“… Google potom takové případy řešil individuálně.

Nyní Penguin penalizace jak aplikuje, tak i vyhodnocuje za chodu. A nekvalitní odkazy díky tomu, jak je tento algoritmus propracovaný (a taky že těží ze zkušeností, které mu předaly předchozí verze Penguinu) jednoduše zanedbává.

Penguin 4.0 je rána pod pás těm webmasterům a SEO specialistům, kteří dokázali s většími nebo menšími úspěchy algoritmus Google obcházet, aby nahnali výborné pozice ve vyhledávání. Pro ty „poctivé“ to znamená, že jestli lépe umístěné weby, které nějak porušily pravidla, Penguin nekompromisně pošle dolů, ty hůře umístěné weby, jež hrají podle pravidel, půjdou zase nahoru. Co na to říkáte, jaké máte zatím zkušenosti? Jestliže od září vaše návštěvnost vyrostla v řádu jednotek procent, aniž byste udělali na stránkách něco „velkého“ – třeba je to díky Penguina.

Penguin 4

Závoláme Vám.

Závoláme Vám.